چرا سال نو می شود؟

 
 

به این نکته می اندیشم که واقعا روز یک فروردین چه تفاوتی با ۲ فروردین و چه تفاوتی ۱۴ خرداد میکند. چرا اصلا باید دنبال سال و ماه بود. از همان اول شروع میکردیم به شمردن و تا آخر روزها رو میشمردیم. فوقش اگه خیلی هم اذیت میشدیم هر ۱۰۰۰ روز که میگذشت مشخص یه نشونه میزاشتیم . کاری که سال نو انجام میدهد به همین که سال نو شد تمام نمیشود. شاید به خود بگوییم که آخر سال همه کارهای خودشان را جمع و جور میکنند شرکتها حسابهای مالی خود را می سنجند و رسیدگیهای خاص انجام میدهند. ولی از نظر من کارهایی از این قبیل بدون تازه شدن سال هم انجام میشد بالاخره باید این کارها یک روز انجام داد. من خواهش میکنم دلم برای آنها نسوزد. تازه نکتۀ دیگر این است که این بزرگداشت سال نو از چندین هزار سال پیش هم وجود داشته و مخصوص امسال و پارسال و عصر حاضر نیست. در گذشته هم مگر شرکت و فلان واز این حرفها بوده. اصلا چرا در روستاها هم این مراسم را برگزار میکنند. مگر انها هم حساب کتاب دارند.

شاید بگیم برای اینکه همه با هم یه دفعه بریم تفریح یه تنوعی باشه. این هم خوب نیست به نظر من اگه هر کس در موقعی از سال بره باعث میشه کارها در یک بازه متوقف نشه.

اما با همۀ این حرفها به نظر من سال نو و بزرگداشت این سال جدید مزایای فراوانی دارد که در ادامه آنها را برای شما برمیشمارم:

 1. ایجاد سوال: سالی که گذشت را چه کردم؟
  1. تولید فرصتی برای اینکه به این بیاندیشیم که سال گذشته را چه کردیم. چگونه گذشت. فرصت این که از کارهایی که کردیم پشیمان شویم و تصمیماتی برای آینده بگیریم. شاید تصمیمی که میگیریم این باشه که دیگه از کارهایی که کردیم پشیمان نشیم.
 2. ایجاد سوال: سال آینده را چه میخواهم بکنم؟
  1. این سوال بسیار مهمی است. سال نو و بزرگداشت این سال انسان را به این فکر می اندازد که امکان شروعی دوباره وجود دارد. در این صورت برای انسان این حس را بوجود می آورد که می توان مثل گذشته نباشم. جالب این جاست که این کار را حتی روز تولد انسان هم نمی تواند انجام دهد.
 3. ایجاد تنوع در روند زندگی.
  1. زندگی یکنواخت شما آنقدر در مراسم عید و بزرگداشت سال نو متحول می شود که همیشه آروزی آن را دارید. اطرافیان شما متحول می شوند. لباسهای شما تازه می شود. خانه شما مرتب و تمیزتر میشود ، همه با هم با خنده و روبوسی برخورد میکنند. به یکدیگر تبریک میگویند و این همه خوبی دیگر که در این ایام به وجود می آید زندگی را رنگی دیگر می بخشد.
 4. فضای شادی و امید.
  1. مراسمی که انسانها را به دور هم جمع میکنند دو دسته اند. مراسم شادی و مراسم حزن. تفاوت عمدۀ این دو نوع مراسم در حس و فضایی است که آنها می آفرینند. مراسم شادی همیشه مولد روحیه، خنده وشادی و امیدبه زندگی است. مراسم شادی همیشه بر اساس آفرینش و زایش بنا نهاده شده اند. نامهایی که هر کدام زنده تولید کنندۀ حس شادی هستند. کاری که به هیچ وجه مراسم حزن و اندوه که همیشه به خاطر از دست رفتن و نابودی هستند به وجود نمی آورند.در آیین قدیم ایران اگر نگاهی بیاندازید به ندرت مراسم سوگواری پیدا میکنید، اما تا دلتان بخواهد جشن داریم به اسامی و بهانه ها مختلف، گمان نمیکنم بهانۀ شادی آنچنان مهم باشد اما خود شادی و شاد بودن آن چنان تاثیر به سزایی در زندگی انسان دارد که کمتر انسانیست که بتواند آن را کتمان کند.

یک دیدگاه برای “چرا سال نو می شود؟”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.