مفرجولوژی

مفرجولوژی

در روستای پدری بنده، گوغر، مفرجو به بقچه ای گفته می شود که از آن برای نگهداری اشیاء متعدد استفاده میشود. شمایل مفرجو مانند یک کیسه از جنس پارچه است که درب آن مانند بند نیفه می باشد. که از دو طرف کشیده شده و جمع می شود. پارچۀ مفرجو معمولا گل گلی بوده و حالت ابریشمی دارد.

کاربردولوژی مفرجو: از مفرجو برای نگهداری اشیائی مانند قند، داروهای گیاهی و موار مشابه استفاده میشود. البته بسته به خلاقیت میتوانید موارد دیگری را نیز در آن نگهداری کنید. مفرجوی قندی از مفرجوی بسیار رایج است که از آن برای نگهداری یک کله قند و قندهای حبه شده استفاده میشود. معمولا یک عدد قند چین نیز در آن هست. مفرجوی داروهای گیاهی نیز حاوی بسته های معمولا پلاستیکی کوچک که در هر کدام یک گیاه دارویی موجود است.

واژه شناسی مفرجو: واو انتهای مفرجو مربوط می شود به واو تصغیر که در ادبیات کرمانی و شیرازی به صورت رایج استفاده میشود و در انتهای بسیاری از کلمات قرار میگیرد. اما اطلاعات بنده پیرامون ریشۀ مفرجو به اندازه کافی نیست ارتباط با این وبلاگ: این وبلاگ مفرجوی ذهن آشفتۀ من است که هر آنچه را در آن است ناگهان در این مفرجو قرار داده می شود.

پینوشت:

۱. گوغر روستایی در شهرستان بافت در استان کرمان است. گوغر یک روستای کاملا سردسیر است که در انتهای رشته کوه های زاگرس واقع شده و در نزدیک قله هزار میباشد

۲. البته کاربرد این واو در زبان شیرازی بسیار زیادتر است.

3 دیدگاه برای “مفرجولوژی”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *