شب قدر و حسینیه ارشاد

به نام یگانه معبود هستی بخش

امشب شب ۲۱ رمضان است و اکنون که من دارم مینویسم ساعت ۲:۵۵ صبح است. بله امشب شب قدر است و قبل از آن شب شهادت امام شیعیان علی(ع) است. امشب به همراه چند تن از دوستان به حسینیه ارشاد رفته بودیم . مکانی که در تاریخ ایران همیشه جایگاهی برای سخن گفتن انسانهای خاصی در دوره ی خود بوده است. امشب هم آنجا آقایان آغاجری ،‌ اشکوری ، پیمان و — ایراد سخن کردند و هرکدام از دری سخن گفتند ولی نکته ی یکسانی که در سخنان همه ی آنها دیده میشد سیره ی امام علی مخصوصا سیره ی زندگی سیاسی وی بود که مورد بررسی قرار گرفت. این برنامه که هر سال با برنامه ریزی دفتر ادوار تحکیم وحدت صورت میگیرد امسال یک غایب بزرگ داشت و او کسی نبود جز مهندس خوئینی دبیر انجمن دانش آموختگان ایران (ادوار تحکیم وحدت) ،‌ یکی از بانیان اصلی این برنامه در سالهای قبل . این مرد عزیز امسال شب قدر خود را در سلول های انفرادی زندان اوین به سر میکند. از همین جا برای آزادی همه ی زندانیان سیاسی و آنان که به جرم دانستن و سخن حق گفتن به زندان افتاده اند ،‌ چه در ایران و چه در هر جای زمین ،‌ طلب آزادی هر چه زودتر از خداوند منان داریم .
نکته ی جالبی که در حسینیه بود یاد و نام استاد علی شریعتی بود، و هرگاه یکی از سخندانان یادی از او میکرد واقعا غبطه میخوردم که چرا این توفیق به من دست نداد که حداقل یک بار پای صحبت او بنشینم، حتی لازم نیود نامی از دکتر ببرند زیرا در هر کلامی که آنها به کار میبردند انسان یاد گوشه ای از سخنان زیبای دکتر می افتاد که شاید دیگر هیچگاه به آن روانی از زبان کسی نتوانیم بشنویم.

ان شاءالله در شبهای بعد به سخنان هر یک از عزیزان در این شب میپردازم اما زیباترین سخنی را که امشب شنیدم اکنون در اینجا می آورم