تکریم از نوع ایرانی


هنگامیکه رئیس­جمهور ایران در سخنرانی دانشگاه کلمبیا از تکریم میهمان و سخنران در دانشگاههای ایران صحبت میکرد و از شان و منزلت دانشگاهیان در ایران سخن میگفت ، به لطایفی در فرهنگ ایرانی از دیدگاه رئیس­جمهور پی­بردم که تا امروز بر من پوشیده بود. آنگونه که مورخین علم و صنعتی در شرح تاریخ سال هشتادوسۀ دانشگاه رئیس­جمهور نگاشته­اند میتوان به تکریم از نوع ایرانی پی­برد. در آن زمان هنگامی که گروهی از دانشجویان و شاید صاحب­منصبان دانشگاهی از حضور یک سخنران اصلاح­طلب در دانشگاه اظهار نگرانی میکردند ، رئیس دانشگاه را کتک زدند. میخواهم به دانشجویان دانشگاه کلمبیا گوشزد کنم که از دیدگاه برخی دانشجویان ایرانی که خود را بسیار به رئیس­جمهور نزدیک میبینند، اگر از میهمان ناراضی بودید باید صاحبخانه را کتک بزنید نه آنکه سخنران را هو کنید. رئیس جمهور در این جلسه دانشجویان و اساتید دانشگاه کلمبیا را به ایران دعوت کرد و گفت که برای آنان جلسۀ سخنرانی برپا میکنند و این هشداری برای رؤسای دانشگاههای میزبان است.

نکتۀ دیگری که در باب تکریم از اساتید ایرانی لازم است مورد توجه قرار بگیرد این است که آن دسته از اساتید ایرانی که برای انجام امور علمی به کشورهای دیگر میروند به دو دسته تقسیم میشوند. گروهی که در سفر خود با اعتراض میزبانان روبرو میشوند و گروهی مورد استقبال قرار میگرند. گروه دوم هنگام بازگشت امکان دارد بداخلاقی خودی­ها دامنگیر آنها شود ، که البته هدف دولت ایران چیزی جز رعایت عدالت در حق اساتیدی که مورد اعتراض قرار گرفته­اند نیست. در بعضی موارد هم آنان را از کار برکنار میکنند که این مورد تکریم در سالهای اخیر اوج گرفته است. روشهای تکریم دانشجویان ایرانی نیز فراوان است که دو مورد آن امروزه بسیار استفاده میشود. در روش اول چندین مدال افتخار از جمله ستاره و مدال ژنرالی به آنها اهدا میکنند و آنها از شرکت در دوره­های بعدی تحصیلی محروم میکنند( قابل توجه که در ایران هدف از تحصیل کسب ستاره است و گروهی که به این افتخار نائل میشوند دیگر لزومی به ادامۀ تحصیل آنان نیست). گروهی که عزیزترند نیز برای تکریم بیشتر ضمن دریافت ستاره به زندان پنج ستاره و تاریخساز اوین فرستاده میشوند که تصور میشود از این کار دو هدف مد نظر باشد. اولا ، این دانشجویان فرصتی داشته باشند تا اندکی به جای پرداختن به آزادی به خودشان برسند ، ثانیا با توجه به اینکه سران حکومت ایران در دوران جوانی و طول انقلاب اسلامی در این زندان زندگی میکردند ، میخواهند به آنها بفهمانند که آیندۀ ایران از آن شماست و خیلی عجله نکنید.

دانشجویان و اساتید دانشگاه کلمبیا نباید تصور کنند که آقای احمدی­نژاد در مورد دعوت آنان به ایران و برگزاری جلسات سخنرانی اغراق کرده­اند، زیرا ایرانیان در گذشته حسن همکاری خود را با این دانشجویان به خوبی نشان داده­اند. ایرانیان نه تنها در دانشگاههای ایران برای آنان جلسات سخنرانی برگزار میکنند که حتی حاضرند در رسانۀ ملی برای آنان برنامه­هایی ترتیب ببینند تا بتوانند برنامه و نظرات خود را به گوش ایرانیان برسانند ، همانگونه که برای کیان تاجبخش ، فارغ­التحصیل دانشگاه کلمبیا ، این کار را کردند. البته برای انجام شدن چنین کار بزرگی باید هزینه­هایی هم بپردازند. مجانی که نمیشه!!!

یک دیدگاه برای “تکریم از نوع ایرانی”

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.